CEL KONFERENCJI

W obliczu wieloaspektowych zaległości nauki polskiej w badaniach dawnego introligatorstwa, Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wraz z Biblioteką Uniwersytecką UMK podjęły ideę zorganizowania I Ogólnopolskiej Konferencji Oprawoznawczej. Jej głównym celem jest konsolidacja rodzimych tegumentologów poprzez wymianę doświadczeń i prezentację wyników prac. Jak dotąd bowiem znamieniem polskiego środowiska badaczy opraw jest działalność w rozproszeniu, niekiedy wręcz „w ukryciu”. To zaś wydatnie spowalnia postęp badawczy, rozumiany głównie jako twórcza dyskusja i wypracowywanie wspólnych formuł metodologicznych.
   
Dlatego też zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji zarówno reprezentantów dziedzin nauk akademickich, jak bibliologia, historia sztuki, historia i konserwacja zabytków, jak również bibliotekarzy i archiwistów wyspecjalizowanych w analizach opraw. Z założenia interdyscyplinarny charakter Konferencji służyć ma w pierwszej kolejności uzmysłowieniu przydatności, czy zgoła niezbędności, wiedzy tegumentologicznej w badaniach realizowanych na szerokim polu nauk humanistycznych oraz w praktyce konserwatorskiej i bibliotekarsko-archiwistycznej. Jako niezwykle obiecująca rysuje się perspektywa upublicznienia wyników inwentaryzacji opraw znajdujących się w rodzimych bibliotekach, archiwach i muzeach. Praktyka badawcza dowodzi bowiem, że mimo katastrofalnych zniszczeń poczynionych w toku dziejów, nadal kryją one trudną do oszacowania liczbę zabytków introligatorstwa o ogromnej randze historycznej i artystycznej. Wobec wysoce niezadowalającej tudzież nieaktualnej wiedzy o dorobku poszczególnych ośrodków introligatorstwa na historycznych i obecnych ziemiach Polski, pożądane jest zobrazowanie aktualnych wyników badań nad tymiż ośrodkami w średniowieczu oraz późniejszych epokach. W nie mniejszym stopniu tyczy się to przemian, które dokonywały się w technice wykonawstwa i zdobnictwie opraw, jak również sylwetek wiodących indywidualności polskiego introligatorstwa i ich powiązań z introligatorstwem europejskim.
   
    Obserwowany w ostatnich latach wzrost zainteresowania dawnym introligatorstwem w kręgach bibliofilskich i antykwarycznych sprawia, że do uczestnictwa w Konferencji zapraszamy też miłośników opraw spoza środowiska zawodowych badaczy. Ideą jej organizatorów jest bowiem rozpropagowanie najświeższych osiągnięć rodzimej tegumentologii także w kręgach pasjonatów tej dziedziny rzemiosła, nierzadko odznaczających się imponującą wiedzą i doświadczeniem. Z myślą o możliwie najpełniejszym wzbogaceniu merytorycznej treści Konferencji jej organizatorzy kłaść będą nacisk nie tylko na naukową wartość referatów, ale też ich wizualną atrakcyjność. Ta sama idea towarzyszyć będzie planowanej prezentacji najcenniejszych i najpiękniejszych opraw ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, a także pokazowi prac nad dawnymi oprawami realizowanych przez uniwersyteckich konserwatorów. Planowanym uwieńczeniem Konferencji będzie tom studiów, stanowiący wspólną inicjatywę Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.


W imieniu organizatorów
dr Arkadiusz Wagner
Sekretarz Konferencji