Warsztaty w rumuńskim mieście Sibiu

             Współczesna geografia różni się znacząco od nauki znanej w połowie XIX wieku. Oprócz nowoczesnych metod badawczych obecnie wykorzystywanych, zasadniczą rolę w rozwiązywaniu problemów analizowanych przez geografów odgrywają dziedziny wiedzy na pozór nie związane bezpośrednio z danym zagadnieniem. Współcześni geografowie starają się łączyć wiedzę z biologii, historii, ekonomii czy chemii w celu całościowego i kompleksowego rozwiązania zagadnienia. Właśnie dlatego należy zastanowić się nad problemem interdyscyplinarności w geografii. Na pytania związane z tym zagadnieniem starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów organizowanych przez sieć HERODOT .

             Warsztaty odbyły się w dniach 25 – 28 października 2007 w rumuńskim mieście Sibiu - Europejskiej Stolicy Kultury roku 2007. To średniowieczne miasto zlokalizowane jest w południowej Transylwanii, 50 km od najwyższego szczytu Karpat Południowych – Moldoveanu (2543 m n.p.m.). Z liczbą 170 tys. mieszkańców miasto jest jednym z największych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego regionu. Niecałe 5 km na zachód od centrum zlokalizowane jest zmodernizowane lotnisko, które obsługuje zarówno loty regionalne, jak i połączenia z Monachium czy Wiedniem. Warsztaty skupiły 22 uczestników z 11 krajów. Polskę reprezentowały 3 osoby związane z toruńskim ośrodkiem geografii. Stowarzyszenie Oświatowców Polskich reprezentowała mgr A. Zaparucha, natomiast Instytut Geografii UMK dwaj studenci: Tomasz Sojka i Remigiusz Stańczyk.

             Studenci reprezentujący UMK rozpoczęli swą podróż we wtorek. Udali się pociągiem z Torunia do Warszawy. Tam czekał ich nocleg w akademiku Politechniki Warszawskiej. Lot do Sibiu przez Monachium miał się rozpocząć w środę o godzinie 8:40. Niemieckie linie lotnicze Lufthansa wywiązały się z zaplanowanych terminów i o godzinie 15:35 czasu lokalnego dwójka studentów z Polski wylądowała w zamglonym Siedmiogrodzie. Pół godziny później uczestnicy przekroczyli próg trzygwiazdkowego hotelu Continental, zlokalizowanego nieopodal centrum Sibiu. Wykorzystując czwartkowy „czas wolny” dwójka podróżników wyruszyła rumuńskim pociągiem osobowym do Sighişoary – miejsca narodzin legendarnego Vlada Tepeşa, pierwowzoru Draculi. Czwartkowy wieczór  poświęcony był regeneracji sił przed piątkowymi obradami.

             Tematem konferencji była szeroko rozumiana interdyscyplinarność, a dokładniej jej związki z geografią. Program warsztatów obejmował między innymi zdefiniowanie pojęcia interdyscyplinarności. W trakcie dyskusji uczestnicy zastanawiali się czy i dlaczego należy łączyć wiedzę z różnych dyscyplin naukowych w ramach geografii. Jednym z punktów programu była także wspólna sesja z przedstawicielami Uniwersyteckiej Sieci Europejskich Stolic Kultury (UNEECC), w trakcie której przedstawione zostały pozytywne i negatywne aspekty uczestnictwa w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Ten punkt programu odbywał się na terenie największego w Rumunii otwartego parku etnograficznego – ASTRA. Ostatnia sesja warsztatów minęła na podsumowaniu osiągnięć i wyciągnięciu wniosków. W niedzielne przedpołudnie część uczestników zwiedziła Narodowe Muzeum Brukenthala.

             O godzinie 16:35 nadszedł czas pożegnania z Rumunią, jednak planowany pobyt w Monachium napawał optymizmem. Po niemal trzech godzinach lotu turbośmigłowy samolot linii Augsburg Airlines wylądował na lotnisku Franza J. Straussa w stolicy Bawarii. Mała ilość czasu w niedzielę pozwoliła jedynie na krótki spacer po słynnym Marien Platz i wizytę w świątyni piwa - Hofbrauhaus. W poniedziałek studenci odwiedzili najnowszy budynek koncernu BMW - wykonany ze szkła BMW Welt. Niestety, około godziny 15 w poniedziałek należało stawić się na pokładzie samolotu lecącego z Monachium do Warszawy. Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem podróży był powrót pociągiem z Warszawy do Torunia.

                                       Przemysław Charzyński

Archiwalne wydarzenia zakładu

INSTYTUT GEOGRAFII UMK

ul. Gagarina 9, 87-100 Toruń

ZAKŁAD GEOGRAFII KRAJOBRAZU