Aktualności zakładu

INSTYTUT GEOGRAFII UMK

ul. Gagarina 9, 87-100 Toruń

ZAKŁAD GEOGRAFII KRAJOBRAZU

        W dniach 01 - 05 lutego odwiedziła nasz Zakład 44 osobowa grupa studentów kursu PGCE (Postgraduate Certificate in Educationz) Liverpool Hope University. Byli to studenci przygotowujący sie do zawodu nauczyciela geografii (20 osób) i nauczyciela 'science' (24 osoby) Była to już 3 wizyta w ramach owocnej współpracy Zakładu Geografii i Education Deanery uniwersytetu Hope. Opiekunami studentów byli: Helen Gadsby, John Storrar, Julie Collins and Camilla Cole. Goście poprowadzili szereg lekcji w toruńskich liceach nr 3, 4 i 5 oraz w Gimnazjum i Liceum Akademickim. Zwiedzili także nasze miasto oraz odbyli wycieczkę na Kaszuby.

Wizyta studentów z Liverpoolu

Projekt ExHEGeT

        W dniach 3-6.04.2009 r. dr P. Charzyński uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym projektu ExHEGeT. Odbyło się ono w Ankarze. Finalizowano na nim program warsztatów Projektu, które odbędą się w drugiej połowie maja b.r. w Klużu, w Rumunii. W czasie spotkania planowano także część terenową przyszłorocznych warsztatów „exhagetowych”, na miejsce których planowana jest Ankara. Nauczyciele akademiccy z uczelni partnerskich Projektu w ramach rekonesansu trasy części terenowej warsztatów 2010 odwiedzili Kapadocję. Niezwykła uroda tego regionu sprawiła, że jednomyślnie zdecydowano, że studenci uczestniczący w przyszłorocznych warsztatach powinni go odwiedzić.

W dniach 30.01-15.02. 2009 Prof. dr hab. Zbigniew Podgórski brał udział w warsztatach geomorfologicznych: Funkcjonowanie rzeźby w różnych obszarach morfoklimatycznych, które odbyły się w Chile, Peru i Boliwii.

Warsztaty SGP

Warsztaty w Cluj - Napoca

Stypendia dla Doktorantów 2008/2009 - ZPORR

7.05.2009 r. na mocy uchwały Nr 26/315/09 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2.04.2009r., mgr Kamila Lis otrzymała stypendium w ramach projektu systemowego „Stypendia dla doktorantów 2008/2009 - ZPORR”, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działania 2.6 „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.

Subsydium zostanie przeznaczone na badania naukowe przewidziane w harmonogramie pracy doktorskiej nt. Ocena antropogenicznych przekształceń rzeźby terenu Powiatu Toruńskiego przy pomocą metod matematycznych.

Szczegóły na stronie:    http://www.kujawsko-pomorskie.pl/doktoranci/

             W dniu 17 maja 2009 roku grupa seminarzystów IV roku z Zakładu Geografii Krajobrazu i Zakładu Gleboznawstwa wraz z dr P. Charzyńskim, mgr Kamilą Lis i mgr R. Stańczykiem udali się w podróż do Cluj - Napoca w Rumunii. Przez 14 dni będą oni uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w ramach Projektu ExHEGeT.

Sprawozdanie z I dnia warsztatów.

Sprawozdanie z II dnia warsztatów.

Sprawozdanie z III dnia warsztatów.

Sprawozdanie z IV dnia warsztatów.

Sprawozdanie z V dnia warsztatów.

                                                                              Weekend

                                                                

                                                    Sprawozdanie z VIII dnia warsztatów

                                                    Sprawozdanie z IX dnia warsztatów

                                                    Sprawozdanie z X dnia warsztatów

                                                    Sprawozdanie z XI dnia warsztatów

                                                    Sprawozdanie z XII dnia warsztatów

Dwutygodniowe Warsztaty w 2010 roku w Ankarze w Turcji

Decyzją Zarządu Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji projektowi ExHEGeT, którego koordynatorem jest dr P. Charzyński, adiunkt w Zakładzie Geografii Krajobrazu przyznane zostało dofinansowanie w kwocie 54850 Euro wraz na realizację warsztatów dla studentów geografii UMK i pozostałych uczelni partnerskich w ramach projektu typu kurs intensywny z programu „Uczenie się przez całe życie”- Erasmus w roku akademickim 2009/2010”.

Dwutygodniowe Warsztaty odbędą się w czerwcu 2010 roku w Ankarze w Turcji.

Fot. Ankara

Obrony Prac Magisterskich 2009

KRAJOBRAZY DOLNEGO ŚLĄSKA

W dniach 30.06 - 04.07.2009 roku grupa studentów geografii i geografii o specjalności nauczycielskiej przebywała pod opieką dr P. Charzyńskiego na Dolnym Śląsku gdzie w ramach przedmiotu "Krajobrazy Dolnego Śląska" poznawała wybrane problemy geografii fizycznej oraz krajoznawstwa tego regionu.

Studenci odwiedzili Jelenią Górę, Karpacz, Lubomierz, Karkonoski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Bobru a także Pragę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z "terenówek".

Magistrowie Zakładu Geografii Krajobrazu - 06. 07.2009 rok:

Aleksandra Ruczyńska

Ewelina Kujawa

Natalia Sadlej

Dorota Kotowska

Mariusz Grabski

Sławomir Guzik

Magistranci Zakładu Geografii Krajobrazu przy pracy

Pani Anna Młodzik, studentka IV roku geografii realizuje w Zakładzie Geografii Krajobrazu pod kierunkiem Prof. Dr hab. Zbigniewa Podgórskiego rozprawę magisterską pod tytułem Rekonstrukcja krajobrazu w otoczeniu dawnego młyna wodnego w Nowych Marzach (woj. kujawsko- pomorskie).
Celem pracy jest rekonstrukcja środowiska geograficznego, obszaru wiejskiego.
Więcej….

Nowe umowy dwustronne w ramach Erasmusa

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podpisał dwie nowe umowy dwustronne (bilateral agreements) w ramach programu Erasmus z Uniwersytetami tureckimi: Gazi University z Ankary i Eskisehir Osmangazi University. Umowy zostały podpisane dzięki kontaktom nawiązanym przez dr P. Charzyńskiego z Zakładu Geografii Krajobrazu i dr M. Nocny z Pracowni Dydaktyki Wydziału BiNoZ podczas prac w projekcie Herodot

( http://www.herodot.net/ ).
Podpisanie umów stwarza możliwość wyjazdu studentów Geografii i Biologii, w szczególności o specjalności nauczycielskiej do Turcji na część studiów w ramach programu Erasmus.

Opublikowane sprawozdania z warsztatów ExHEGeT w Cluj-Napoca

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż o publikowane zostały sprawozdania z warsztatów ExHEGeT, które odbyły się w dniach 17-30 maja 2009 roku w Rumunii. Publikacje ukazały się w dwóch czasopismach: Biuletynie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych „Nauczanie Przedmiotów Przyrodniczych” (Tom 29 1/2009) oraz w GaziÜniversitesi AYLIKHABERBÜLTENI MAYISHAZIRAN 09 SAYI 96 „GAZIHABER”.  Zapraszamy do lektury:

http://www.gazihaber.gazi.edu.tr/index.php?menu=view&BIK=538

Międzynarodowa Konferencja Map Asia 2009 w Singapurze

W dniach 18 - 20 sierpnia 2009 roku odbyła się w Singapurze międzynarodowa konferencja Map Asia 2009 dotycząca problematyki z zakresu GIS, teledetekcji, modelowania środowiska przyrodniczego oraz zmian zachodzących w środowisku na obszarze Azji.  Uczestniczyła w niej doktorantka Zakładu Geografii Krajobrazu - mgr Kamila Lis. Zapraszamy do galerii.

Obrony Prac Magisterskich 2009

W dniu 17 września 2009 roku uzyskały tytuł magistra dwie seminarzystki Prof. dr hab. Zbigniewa Podgórskiego:

Natalia Patyk (na zdjęciu) i Katarzyna Wojdak.

SUITMA 2009

W dniach 20-25 września 2009 roku dr Przemysław Charzyński brał udział w konferencji poświęconej problematyce gleb terenów miejskich, przemysłowych, komunikacyjnych, górniczych i militarnych SUITMA 2009 [http://www.nycswcd.net/suitma-2009/index.html],

w czasie której wygłosił referat pt.

„Properties and genesis of Ekranic Technosols of Torun”

(autorzy: P. CHARZYNSKI, R. BEDNAREK, A. NOWAK A. POKOJSKA-BURDZIEJ)

http://www.nycswcd.net/suitma-2009/abstracts/W-02%20CHARZYNSKI%20Przemyslaw.pdf

Międzynarodowa Konferencja AfricaGIS2009 w Kampali (Uganda)

W dniach 22-24 października 2009 roku w Stolicy Ugandy - Kampali na Uniwersytecie Makerere, odbyły się przedkonferencyjne warsztaty z zakresu obsługi systemu GEONETCast.  W następnych dniach, tj. 26-30 października 2009 r. w oddalonej od Kampali o 12 km miejscowości Munyonyo, miała miejsce konferencja AfricaGIS2009: Geo-Spatial Information & Sustainable Development  Africa; Facing Challenges of Global Changes. Uczestniczyli w niej mgr Kamila Lis i mgr Remigiusz Stańczyk, którzy wygłosili prezentacje nt.:

„Fractal analysis of the degree of anthropogenic relief transformation”,

„Utilization of  and GIS  fisheries management”.

W dniu 8 grudnia dr P. Charzyński, studenci uczęszczający na seminarium z dydaktyki geografii oraz studenci 1 roku studiów geograficznych 2 stopnia o specjalności nauczycielskiej wzięli udział w konferencji Programu Comenius zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja poświęcona była programom UE przeznaczonym dla szkół (m.in. Partnerskie Projekty Szkół) oraz dla studentów studiów nauczycielskich i młodych nauczycieli

(Asystentura Comeniusa: http://comenius.org.pl/index.php/ida/5/)

Program konferencji

Konferencja Programu Comenius

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podpisał nową umowę dwustronną (bilateral agreement) z Wydziałem Geografii i Historii Universidad de Salamanca, najstarszego uniwersytetu w Hiszpanii. Umowa została podpisana dzięki kontaktom nawiązanym przez pracowników Zakładu Geografii Krajobrazu.

Podpisanie umowy stwarza możliwość wyjazdu studentów Geografii do Salamanki na część studiów w ramach programu Erasmus.

 

Treść umowy

Umowa z Wydziałem Geografii i Historii Universidad de Salamanca

W dniu 6.01.2010 roku podczas ćwiczeń z Krajobrazów Europy prowadzonych w języku angielskim przez dra Przemysława Charzyńskiego, dla studentów III roku gościł Prezes Green WaterHut z Ghany - Amos Kabo-Bah (przybyły na zaproszenie mgr Kamili Lis).  W ramach zajęć zaprezentował on informacje dotyczące kraju, z którego pochodzi, jak również cele i zadania

Narodowej Organizacji Green WaterHut.

Pełną prezentację można obejrzeć na naszej stronie.

 

Green WaterHut - Amos Kabo-Bah

Wizyta Prezesa Green WaterHut z Ghany

             W dniu 10 stycznia 2010 roku przyjechała do Torunia w ramach corocznej wymiany studenckiej z Pracownią Dydaktyki Wydziału BiNoZ i Zakładem Geografii Krajobrazu grupa 33 studentów kursu nauczycielskiego PGCE z Liverpool Hope University wraz z trójką opiekunów. Dnia 11.01.2010 r. planowany był wyjazd do JuraParku w Solcu Kujawskim i do Bydgoszczy. Niestety, pogoda nie dopisała, potężne opady śniegu sprawiły, że plany musiały ulec zmianie. Liverpoolczycy wybrali się do Chełmna wraz z dr P. Charzyńskim
i studentką A. Młodzik jako przewodnikami. Goście z Liverpoolu zobaczyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ratusz, podominikański kościół św. ap. Piotra
i Pawła, zespół klasztorny ss. Miłosierdzia, mury miejskie, Akademię Chełmińską oraz ławeczkę zakochanych. Wszyscy studenci byli pod wrażeniem uroku Chełmna. Bardzo
im się spodobała architektura miasta oraz usytuowanie jego na krawędzi doliny Wisły.
Po wycieczce studenci mieli czas wolny na zjedzenie obiadu a o 17:00 odbyło się spotkanie ze studentami geografii z UMK i wykłady, których tematami były:

-   charakterystyka fizyczno-geograficzna Wielkiej Brytanii (mgr H. Gadsby),

-  system nauczania w Wielkiej Brytanii (dr J. Storrar) oraz -system nauczania w Polsce
(dr P. Charzyński).

Sprawozdanie z kolejnych dni pobytu gości z Liverpoolu wkrótce.

Wizyta studentów z Liverpoolu

Przez kolejne trzy dni swojego dydaktycznego pobytu w Toruniu, studenci z Liverpoolu prowadzili lekcje geografii w języku angielskim dla uczniów trzech toruńskich liceów:

             - Gimnazjum i Liceum Akademickiego,

             - IV Liceum Ogólnokształcącego oraz

             - X Liceum Ogólnokształcącym.

Brytyjscy studenci przygotowali pięć tematów, które realizowali na swoich lekcjach:

             - Rozwój. Zasoby na świecie (Development);

             - Rozwój wybrzeży (Coasts);

             - Lasy deszczowe (Rainforests);

             - Zmiany klimatu (Climatchanges);

             - Sprawiedliwy handel (Fairtrade).

Lekcje hospitowali studenci 1 roku studiów geograficznych drugiego stopnia o specjalności nauczycielskiej. Mieli oni możliwość zaobserwować odmienne (ukierunkowane w większym stopniu  na działanie) zastosowanie metod kształcenia.

Po każdym pracowitym dniu, studenci czas wolny spędzali na robieniu zakupów i zwiedzaniu zabytków Torunia.

Wizyta studentów z Liverpoolu

Cyfrowa Stacja Fotogrametryczna DEPHOS w naszym zakładzie

Zakład Geografii Krajobrazu wzbogacił się o nowoczesną Cyfrową Stację Fotogrametryczną firmy DEPHOS, dzięki której będzie można wykonywać badania elementów środowiska przyrodniczego nowoczesnymi metodami teledetekcyjnymi. Stacja została zakupiona ze środków Projektu Badawczego Promotorskiego nr NN 306 175837, przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach 37 konkursu projektów badawczych (dr hab.. Zbigniew Podgórski, prof. UMK - kierownik projektu, mgr Kamila Lis - doktorantka).

Spotkanie organizacyjne ExHEGeT 2 w Ankarze

W dniach 13-17 stycznia b.r. dr Przemysław Charzyński brał udział w spotkaniu organizacyjnym projektu ExHEGeT 2, które odbyło się w Kayseri i Ankarze w Turcji. Celem spotkania było przygotowanie warsztatów projektu, które odbędą się w czerwcu 2010 roku w Ankarze.

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podpisał nową umowę dwustronną (bilateral agreement) z Departamento de geografía y ordenación del territorio (Facultad de Letras) [http://www.uclm.es/dep/geoterr/directorio.asp]  La Universidad de Castilla-La Mancha. Instytut Geografii i Planowania Przestrzennego Universidad de Castilla-La Mancha zlokalizowany jest w kampusie w Ciudad Real. Umowa została podpisana dzięki kontaktom nawiązanym przez pracowników Zakładu Geografii Krajobrazu.

Podpisanie umowy stwarza możliwość wyjazdu studentów Geografii do Ciudad Real na część studiów w ramach programu Erasmus.

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podpisał nową umowę dwustronną (bilateral agreement) z Wydziałem Geografii uniwersytetu Babes-Bolyai z Klużu-Napoki w Rumunii (http://en.wikipedia.org/wiki/Babes-Bolyai_University). Umowa została podpisana dzięki kontaktom nawiązanym przez pracowników Zakładu Geografii Krajobrazu w ramach współpracy przy projektach Herodot i ExHEGeT.

Podpisanie umowy stwarza możliwość wyjazdu studentów Geografii oraz Turystyki i Rekreacji do Klużu na część studiów w ramach programu Erasmus (umowa).

Warsztaty w Turcji

W dniach 13 - 27.06.2010r grupa seminarzystów IV i V roku z Zakładu Geografii Krajobrazu oraz Zakładu Gleboznawstwa wraz z dr P. Charzyńskim,
dr M. Świtoniakiem i dr T. Karasiewiczem udali się w podróż do Ankary. Przez 14 dni uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w ramach Projektu
Expanding Horizons In European Geography Teaching.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

                                                                                                                                                                                                   Informacje o projekcie                                                        

                                                                                                                                                                                                   Sprawozdanie z I tygodnia  

                                                                                                                                                                                                   Weekend  

                                                                                                                                                                                                   Sprawozdanie z II tygodnia  

Projekt poświęcony wykorzystaniu technik GIS w nauczaniu geografii w szkołach średnich: digitalearth.eu został wybrany do finansowania przez Komisję Europejską(510010-2010-LLP-AT-Comenius-CNW). Będzie on trwał 3 lata. jego realizacja rozpocznie się w styczniu 2011 roku. Zakład Geografii Krajobrazu jest jednym z członków konsorcjum realizującego projekt.

digitalearth.eu

Decyzją Zarządu Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji projektowi ExHEGeT (https://moodle.umk.pl/EXHEGET/), którego koordynatorem jest dr P. Charzyński, adiunkt w Zakładzie Geografii Krajobrazu przyznane zostało dofinansowanie w kwocie 41806,00 Euro wraz na realizację warsztatów dla studentów geografii UMK
i pozostałych uczelni partnerskich w ramach projektu typu kurs intensywny z programu „Uczenie się przez całe życie”- Erasmus w roku akademickim 2010/2011”.

Dwutygodniowe Warsztaty odbędą się w kwietniu 2011 roku w Lublanie w Słowenii.

Projekt ExHEGeT

W dniach 31 lipca – 6 sierpnia dr Przemysław Charzyński brał udział w organizowanym w Brisbane przez Australia Society of Soil Science 19-ym Światowym Kongresie Gleboznawczym (19th World Congress of Soil Science ), gdzie przedstawił poster pt.: „Characterisctics of the soils of Toruń cemetries”.

Kongres w Brisbane

Prace dyplomowe 2010

W lipcu i listopadzie b.r. obronili prace magisterskie seminarzyści Zakładu.

Dwustronna umowa w Wilnie

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podpisał w listopadzie 2010 roku nową umowę dwustronną (bilateral agreement) z Wydziałem Nauk Przyrodniczych uniwersytetu w Wilnie. (http://www.gf.vu.lt/en). Umowa została podpisana dzięki kontaktom nawiązanym przez pracowników Zakładu Geografii Krajobrazu w ramach współpracy przy projektach Herodot i ExHEGeT.

Podpisanie umowy stwarza możliwość wyjazdu studentów Geografii do Wilna na część studiów w ramach programu Erasmus.

W dniach 17-20 listopada 2010 dr Przemysław Charzyński w ramach wizyty monitorującej odwiedził Wydział Historii i Geografii Uniwersytetu w Salamance.
W czasie spotkania z Dyrektorem Instytutu Geografii, Prof. José Luisem Alonso Santosem omówione zostały szczegóły współpracy w ramach programu Erasmus.

Wizyta w Salamance