Kościół w Powiewiórce (kościół sorokpolski) pod wezwaniem św. Kazimierza

    Ten drewniany kościół został ufundowany w XVIII wieku przez wcześniejszych właścicieli tych dóbr, wywodzących się z rodu Soroków. Od tej rodziny pochodziła również nazwa samego majątku Sorokpol - Sorokpole. Należy wspomnieć, że obecnie stojący budynek, również o drewnianej konstrukcji, oczywiście nie jest tym pierwotnym. Alwida Antonina Bajor w książce "Piorun, jezioro czerwone" [Biblioteka "Magazynu Wileńskiego", Wyd. Polskie w Wilnie - "Magazyn Wileński", 1994 r.] cytuje dokument z 1775 roku o następującej treści: "WJ Panowie Leon i Giertruda z Kleczkowskich Sorokowie Pułkownikowie w roku 1774 złożyli w obecności świadków "dobrowolny Fundacyjny Zapis w Bogu Przewielebnemu Xiędzu Plebanowi Sorokpolskiemu y następcom onego dany...", w którym to zapisane "opowiadali, prezentowali y przyznali". Kościół został pobudowany, jak dalej pisze Bajor, cytując dokument fundacyjny, "...ku pomnożeniu chwały Boskiej i chcąc ulżyć Pracy Plebanom Kościoła Korkożyskiego oraz sąsiedztwa naszemu w odległości miejsca od tegoż Kościoła mieszkającemu drogą Pobożności dążącemu do Chrześcijańskich obrządków przyczynić łatwości w pozyskaniu zwykłego Nabożeństwa niemniej też dla nas samych y Poddanych naszych", jako też dla "zręczności ratowania Dusz Chrześcijańskich z tego świata schodzących". Dokument kończy deklaracja: "...aby nasza obligacya dotego Funduszu przywiązana poniżej wyrażona zawsze wswoich Powinnościach trwała...".

    W parafii sorokpolskiej, pierwszym plebanem powiewiórskim, o którym wiemy był ks. Adam Szotkowski, który pozostawił po sobie opis parafii sporządzony w roku 1784. Dalej, pomiędzy rokiem 1803 a 1818, za dusze wiernych odpowiedzialni byli: ks. pleban Hieronim Bielawski (1803-1805 r.), następnie krócej niż rok ks. Bogucki (1805 r.), dalej ks. administrator Tomasz Kamiński (1805-1807 r.) po nim zaś ks. administrator Kazimierz z Gozdawy Godlewski (1807-1810 r.), który to został mianowany proboszczem w 1811 roku i pełnił tę funkcję do roku 1818.

    W kościele Św. Kazimierza w Powiewiórce 15 grudnia A.D. 1867 zostało ochrzczone 10-dniowe niemowlę płci męskiej - przyszły Marszałek Polski - Józef Piłsudski. Oprócz Marszałka w kościele sorokpolskim ochrzczonych było siedmioro urodzonych w Zułowie, spośród dwanaściorga dzieci, Józefa i Marii z Billewiczów Piłsudskich. Byli to: Helena, Zofia, Bronisław, Józef, Adam, Kazimierz i Maria. Pozostałych pięcioro potomków: Jan, Ludwik, Gaspar, Piotr i Teodor urodziło się już w Wilnie [A. Bajor, Piorun jezioro czerwone, Wilno, 1994 r.].

Kościół sorokpolski pw. św. Kazimierza w Powiewiórce - stan obecny (fot. K. Wazgird).

Z prawej dzwonnica przy kościele - stan obecny (fot. Cz. Malewski).

       

 

Główny ołtarz w kościele w Powiewiórce (fot. K. Wazgird). Z prawej stary mszał prawdopodobnie z kościoła sorokpolskiego (dzięki uprzejmości W.Wasilewskiego).

 

Drewniana tablica upamiętniająca miejsce chrztu Józefa Piłsudskiego (fot. K. Wazgird). Józef Piłsudski, (zdjęcie wykonane w zakładzie fotograficznym w Podbrodziu).

 

 

Zobacz także:

Nasz Czas - Powiewiórka

Grzegorz Rąkowski - Smak Kresów, Piłsudczyzna

 

Strona jest częścią serwisu "Strony Kozłowskich herbu Kozłowski", http://www.biol.uni.torun.pl/~kozlow/gen/index.htm

 Autor: Tomasz Kozłowski. Prawa do treści i ikonografii zastrzeżone! Wykorzystanie tekstu, jego fragmentów oraz zdjęć każdorazowo wymaga zgody autora.