Jan i Janina Bojanowscy (strona w
konstrukcji)
Jan Bojanowski (ur.14.05.1901 r. w Skępem, syn Faustyna i Leokadii ze Skowrońskich) z żoną Janina z Katkiewiczów (ur. 1901 r.). Fot. około 1930 roku.
Obydwoje byli nauczycielami z wielkim powołaniem do tego zawodu. Jan po ukończeniu seminarium nauczycielskiego, studiował w Wolnej Wszechnicy w Warszawie na kierunku pedagogika. Janina była absolwentką seminarium nauczycielskiego w Toruniu. Jan Bojanowski był działaczem przedwojennego harcerstwa, po wybuchu wojny członkiem Szarych Szeregów. Został aresztowany przez hitlerowców i wywieziony do obozu jenieckiego (jako "cywil w niewoli niemieckiej"), potem trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam najprawdopodobniej został zamordowany. Powodem niemieckich represji były: wykonywany zawód, patriotyczna działalność oraz fakt ostentacyjnej odmowy podpisania tzw. "volks-listy" (Jan m. in. władał biegle językiem niemieckim). Pozostawił żonę i dwójkę nieletnich dzieci. Pamiątkowa tablica harcmistrza Jana Bojanowskiego oraz innych pomordowanych przez Niemców działaczy harcerstwa II Rzeczypospolitej z miasta Włocławka znajduje się w klasztorze o.o. Franciszkanów we Włocławku.
Tablica pamiątkowa Szarych
Szeregów w klasztorze o.o. franciszkanów we Włocławku
Można wspomnieć, że część rodziny Bojanowskich, jeszcze przed wojną wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych (rodzony brat Jana). Niestety współczesne losy ich potomków nie są znane. Mam nadzieję, że być może te strony internetowe umożliwią ponowne nawiązanie kontaktu. Na szczegółowe opracowanie, czeka również genealogia tej rodziny.
Strona jest częścią serwisu "Strony Kozłowskich herbu Kozłowski", http://www.biol.uni.torun.pl/~kozlow/gen/index.htm
Autor: Tomasz Kozłowski. Prawa do treści i ikonografii zastrzeżone! Wykorzystanie tekstu, jego fragmentów oraz zdjęć każdorazowo wymaga zgody autora.