Kontakt.
Koło Naukowe Germanistów

Historia

Menu

Działalność Koła 2008-2013

 

Naukowe Koło Filologii Germańskiej UMK działa od roku 2008. Z roku na rok uczestnicy działający w tej organizacji  rozszerzają swoją działalność, wdrażając i realizując nowe pomysły. Koło Naukowe ma na swoim koncie kilka udanych przedsięwzięć oraz imprez. Oto, co udało nam się osiągnąć:
2009
•    Serce dla Maćka
Jedną z największych i najdłużej kultywowanych imprez jest, odbywająca się już po raz trzeci, akcja charytatywna na rzecz chorego na serce Maćka Sapały. Impreza ta, opatrzona hasłem Serce dla Maćka, spotkała się z zainteresowaniem i aprobatą sponsorów, jak również studentów. Uczestnicy Koła Naukowego starali się pozyskać jak najwięcej fantów od różnych firm toruńskich, które później sprzedane zostały na loterii podczas Zabawy Mikołajkowej w klubie studenckim Kotłownia. Cały dochód z imprez przeznaczono na leczenie małego Maćka.
•    Weihnnachtsfest, czyli święto germanistów
Weihnachtsfest, to impreza przeznaczona głównie dla studentów filologii germańskiej. Odbyła się ona w grudniu 2009 roku w klubie Hybrydy. Uczestnicy Koła Naukowego Germanistów Trabi pod nadzorem p. dr Edyty Grotek przygotowali dla uczestników całego przedsięwzięcia kilka gier, zabaw oraz testów sprawdzających m. in. quiz z wiedzy o Niemczech, zabawę integracyjną, kabaret oraz krótką cześć artystyczną. Na imprezie nie mogło zabraknąć upieczonego przez organizatorów ciasta, które sprzedawane było podczas imprezy. Cały dochód ze sprzedaży wypieków oraz pozyskanych od różnych sponsorów fantów przekazany został na konto Maćka Sapały w fundacji Cor Infantis, zajmującej się leczeniem dzieci z wadami serca.
2010
•    Pielęgnujemy germanistyczne stosunki, czyli konferencja UAM Język w Poznaniu
Koło Naukowe Trabi ma również duży wkład w pogłębienie współpracy z filologią germańską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, przejawem czego jest już dwukrotny udział w odbywającej się tam konferencji Język w Poznaniu. Również 18. maja 2010r. toruńska germanistyka wraz z jednym z opiekunów Koła – p. dr Edytą Grotek licznie odwiedziła Poznań. Jedna ze studentek UMK – Sylwia Ławrynowicz – wygłosiła referat na temat językowego obrazu robotnika na podstawie dziennika Neues Deutschland w latach 1951-1957. Referat ukazał się w tomie pokonferencyjnym.
•    Bookcrossing, czyli uwolnij książkę
Nowatorskim pomysłem Koła okazała się akcja bookcrossing – uwolnij książkę, celem której jest rozpropagowanie idei czytania wśród studentów. Akcja ta, rozpoczęta pod koniec roku akademickiego 2010, cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów Wydziału Filologicznego. Regał z książkami, które można wymienić w zamian za oddanie własnej – dowolnej pozycji, znajduje się w barze w Collegium Maius, na Wydziale Filologicznym. Do akcji przyłączyła się również filologia romańska, która wsparła regał nowymi pozycjami.
•    Nasze spojrzenie na literaturę czyli referaty
W ramach Koła Naukowego pod nadzorem p. dr Katarzyny Norkowskiej zostały wygłoszone dwa referaty, składające się na prace licencjackie studentek filologii germańskiej UMK. Tematyka referatów związana była z przemianą, przełomem w Niemczech w roku 1989/1990, który nastąpił po upadku Muru Berlińskiego. Jeden z referatów o tytule: Eine gespaltene Erinnerung an die Wende. Sven Regeners Herr Lehmann vs. Thomas Brussigs Helden wie wir“wygłoszony został przez Agnieszkę Malinowską oraz drugi: Die Jugend in der DDR in den Werken Thomas Brussigs Helden wie wir und Am kurzeren Ende der Sonnenallee przez Alicję Dejewską. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość obejrzenia filmu Sonnenallee nakręconego na podstawie książki Thomasa Brussiga, a wyreżyserowanego przez Leandra Haußmanna, służącego jako podbudowa merytoryczna dla wyżej wspomnianego tematu.
•    Językoznawstwo z innej perspektywy, czyli odwiedziny p. dr Agnieszki Frączek
W roku 2010 odbyło się spotkanie ze znaną językoznawczynią, współautorką Wielkiego słownika wyrazów obcych, redaktorką naukową Wielkiego słownika niemiecko-polskiego i polsko-niemieckiego wydanego przez PWN,  współredaktorką Słownika języka polskiego oraz autorką bajek dla dzieci, panią dr Agnieszką Frączek. Gość w bardzo przystępny sposób objaśnił studentom fazy i sposób powstawania słownika. Zadaniem uczestników było zastanowienie się, co sprawia, że słownik jest przyjazny dla użytkownika. Pani dr Frączek bardzo ciekawie opowiedziała o długiej, aczkolwiek interesującej pracy naukowca. Spotkanie miało charakter dyskusji, która zainteresowała nie tylko studentów lubujących się w językoznawstwie.
2011
•    Germaniści przyszłością narodu? Akademia Zawodu
Akademia Zawodu to nowy projekt Koła Naukowego Germanistów Trabi, mający na celu wskazanie przyszłym absolwentom możliwości zatrudnienia, nie tylko na stanowiskach zgodnych z ich wykształceniem. Zaproszeni goście opowiedzą studentom o swojej karierze zawodowej, podpowiedzą do kogo „świeżo upieczony” absolwent może się zgłosić, jak i od czego zacząć poszukiwanie pracy.
Gościem pierwszego spotkania była absolwentka filologii germańskiej – pani Daria Składanowska, która swoją pracę zawodową rozpoczynała w radiu, następnie zatrudniona była w Stowarzyszeniu Dom pod Słońcem. Obecnie pani Daria pracuje w TZMO w Toruniu, jest specjalistką do spraw projektów. W zakres jej obowiązków wchodzą: organizowanie szkoleń, eventów, konferencji oraz kontakt z agencjami reklamowymi. Gość spotkania opowiedział, jakie perspektywy na pracę mają absolwenci kierunków filologicznych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w innej branży.
•    Śladami Franza Kafki, czyli studenci UMK na konferencji w Pradze
W roku 2011 studentki  filologii germańskiej UMK w składzie: Moniki Wojciechowskiej, Klaudii Ćwiek oraz Olgi Borowskiej wzięły udział w organizowanej przez Uniwersytet Karola w Pradze konferencji studenckiej PRAGESTT. Uczestniczki wygłosiły referaty, które składały się na część ich prac magisterskich. Referaty te zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym.

2012

  • Nasze spojrzenie na literaturę współczesną czyli dyskusje

2013

  • Spotkania kreatywnych filologów czyli tłumaczymy teksty literackie

W semestrze letnim 2012/13 zorganizowaliśmy konkurs na tłumaczenie fragmentu powieści Thomasa Brussiga „Helden wie wir”. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w dn. 13.11.2013 (patrz Galeria). Nagrodzono czterech studentów filologii germańskiej: I nagroda: Piotr Hęćka, wyróżnienia: Patrycja Drożyńska, Marlena Gaj, Małgorzata Lisińska. Serdecznie gratulujemy!  Wręczeniu nagród towarzyszyła ożywiona dyskusja połączona z próbą przełożenia najbardziej problematycznych fragmentów tekstu. Spotkanie ożywiła liczna grupa studentów II roku. Zdjęcia dostępne w naszej galerii.

  • Konferencja naukowa w Warszawie

6 grudnia studenci KFG: Piotr Hęćka, Dorota Mazanowska i Mirosława Ochlak - pod opieką prof. Małgorzaty Klentak-Zabłockiej – wzięli udział w konferencji naukowej „Literatura w Austrii – Austria w Literaturze”, w ramach której wygłosili referaty. Bliższe informacje pod adresem: http://www.germanistyka.uw.edu.pl/?p=4177 Zdjęcia dostępne w naszej galerii.

 

2014/2015 zmiany, zmiany, zmiany…

Do naszego grona dołączyli Doktoranci!

W maju 2015 zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani jako Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Germanistów TRABI.

Opiekunem naukowym pozostała dr Katarzyna Norkowska.

Nowym przewodniczącym został zaangażowany od dawna mgr Piotr Hęćka.

Wracamy  w większym składzie, ze zdwojoną energią i milionem pomysłów!

Top!

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie Zagrabski.com


Warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /users/umk-staff/WWWUsers/kng/WWW/wp-content/plugins/wassup/wassup.php on line 3954

Warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /users/umk-staff/WWWUsers/kng/WWW/wp-content/plugins/wassup/wassup.php on line 3954