IV Polsko-Czeskie Seminarium Prawnicze

Data wpisu: 1 maja 2015

W dniach 21-22 kwietnia br. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Palackeho w Ołomuńcu odbyło się IV Polsko-Czeskie Seminarium Prawnicze poświęcone przemianom w zakresie podziału władzy w czeskim i polskim systemie konstytucyjnym. Tegoroczne seminarium zostało zorganizowane w ramach dorocznych międzynarodowych ołomunieckich dni prawniczych, które już po raz dziewiąty skupiły przedstawicieli różnych gałęzi prawa reprezentujących wiodące ośrodki naukowe z Czech, Słowacji, Polski, Republiki Południowej Afryki oraz Wielkiej Brytanii.
Podczas plenarnej sesji otwarcia konferencji prof. Z. Witkowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego UMK w Toruniu, który przewodniczył polskiej delegacji, wygłosił referat pt. Demokratyczne przemiany w Polsce po 1989 roku i ich odzwierciedlenie w prawie. Podczas sesji inauguracyjnej referaty wygłosili także J.E. Gary Koren – Ambasador Izraela w Republice Czeskiej, prof. Hennie Strydom z Uniwersytetu w Johannesburgu, a także prof. Susan Wolf z Northumbria Law School Newcaste. W seminarium ze strony polskiej reprezentowane były trzy uniwersytety: UMK w Toruniu, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Gdański, stronę czeską reprezentowały natomiast uniwersytety: Karola w Pradze, Metropolitarny w Pradze oraz Uniwersytet Palackeho w Ołomuńcu. Gośćmi tegorocznego Seminarium byli także prof. JUDr. Lubor Cibulka, CSc. z Uniwetsytetu Komenského w Bratysławie oraz członkowie słowackiej Akademii Nauk: JUDr. Eduard Bárány, CSc. oraz mgr Daniela Lengyelova, PhD. Z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w seminarium uczestniczyli: prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, dr hab. Agnieszka Bień-Kacała, dr Maciej Serowaniec z Katedry Prawa Konstytucyjnego, a także dr Piotr Chrzczonowicz z Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej. Łącznie wygłoszono dziesięć referatów, po pięć z obu krajów. Referaty i przebieg obfitych dyskusji towarzyszących prezentacji wszystkich wystąpień seminaryjnych zostaną opublikowane w Ołomuńcu, w specjalnym wydawnictwie mającym ujrzeć światło dzienne jeszcze do końca bieżącego roku. Z delegacją polską spotkał się także J.M. Rektor Uniwersytetu Palackeho w Ołomuńcu – prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D.

 

Kolejna edycja seminarium będzie mieć miejsce za dwa lata w Łodzi, a jej organizatorami będą  Katedry Prawa Konstytucyjnego UŁ i UMK (prof.  K. Skotnicki i prof.  Z. Witkowski).