O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'; Toruń, 10 marca 2016 r.W czwartek 10 marca 2016 roku w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK miało miejsce podpisanie listu intencyjnego o zamiarze podjęcia współpracy w dziedzinach oświaty i nauki między naszym Instytutem a Katedrą Historii Powszechnej Kijowskiego Uniwersytetu im. B. Hrinczenki. List podpisali zwierzchnicy obu jednostek: prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski i prof. dr hab. Ihor Sribniak.

W wydarzeniu tym wzięli również udział dr Wasyl Jabłonski i dr Ołeksandra Kołomijec z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy oraz zastępca dyrektora IHiA UMK dr hab. Maciej Krotofil.

Następnie nasi goście wzięli udział w Spotkaniach polsko-ukraińskich, podczas których zaprezentowali wystąpienia dotyczące bieżącej sytuacji na Ukrainie i sposobów na jej uregulowanie oraz dziejów ukraińskich emigrantów w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym:

• Dr Wasyl Jabłonski (Narodowy Instytut Studiów Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy) Krym i Donbas – cena odzyskania. Przyczynek do obecnego kryzysu na Ukrainie
  • Dr Ołeksandra Kołomijec (Narodowy Instytut Studiów Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy) Zmniejszanie napięć socjalnych jako droga do socjalnego bezpieczeństwa
  • Prof. dr hab. Ihor Sribniak (Kijowski Uniwersytet im. B. Hrinczenki) Ukraińska emigracja polityczna w międzywojennej Polsce - powstanie, specyfika działalności, dalsze losy

Na zakończenie odbył się pokaz filmu П.K.П. (Пилсудский купил Петлюру) - sowieckiej produkcji propagandowej z 1926 r., poświęconej sojuszowi polsko-ukraińskiemu z 1920 r. oraz tzw. Drugiemu pochodowi zimowemu z 1921 r.
Dr hab. Maciej Krotofil, który w pierwszej części Spotkań... tłumaczył z języka ukraińskiego wystąpienia prelegentów, tym razem wcielił się w rolę komentatora historycznego i na bieżąco objaśniał fabułę filmu.

Spotkania polsko-ukraińskie zostały zorganizowane przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Wojskoznawcze Koło Naukowe. W zamyśle organizatorów przedsięwzięcie to ma być imprezą cykliczną, poświęconą historii oraz współczesnym problemom Polski i Ukrainy, a także wzajemnym relacjom obu państw.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z tych wydarzeń - więcej na naszym profilu FB.

O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'; Toruń, 10 marca 2016 r. O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'; Toruń, 10 marca 2016 r. O współpracy КВІ КУ ім. Б. Грінченка z IHiA UMK i o 'Spotkaniach polsko-ukraińskich'; Toruń, 10 marca 2016 r.