XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Toruniu zakończony

XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów - inauguracja; Toruń, 21-25 kwietnia 2015 r.Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów to największa konferencja historyczna w ciągu roku, przygotowana z myślą o studentach i doktorantach. Tegoroczna XXIII edycja zorganizowana została przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem W drodze ku przyszłości i odbyła się w dniach 21–25 kwietnia br. Uroczyste otwarcie konferencji nastąpiło 21 kwietnia w Auli Collegium Humanisticum o godzinie 18.00. Wykład inauguracyjny pt. Procesy o czary we wczesnonowożytnej Europie – zarys problematyki wygłosił prof. Jacek Wijaczka, wybitny specjalista w zakresie historii polowań na czarownice i procesów o czary. Zaraz potem odbył się bankiet powitalny z okazji otwarcia konferencji.

W trakcie XXIII OZHS ponad 300 uczestników z 25 ośrodków uniwersyteckich z Polski i zagranicy obradowało w 21 panelach tematycznych. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wystawił najliczniejszą reprezentację prelegentów. Swoje referaty z naszego ośrodka  przygotowało aż 47 uczestników. Obrady w panelach i dyskusje po referatach moderowali pracownicy naukowi Instytutu Historii i Archiwistyki UMK bądź doktoranci.

XXIII OZHS to nie tylko obrady w panelach, lecz także dodatkowe atrakcje naukowe, które dla uczestników konferencji przygotowali organizatorzy. W środę 22 kwietnia odbyła się debata pt. Spory o historię przygotowana przez Międzywydziałowe Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Dziennikarstwa Historycznego. W debacie wzięli udział pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr hab. Hanna Appel, prof. Roman Czaja, prof. Jarosław Dumanowski, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Kazimierz Maliszewski, dr hab. Wojciech Piasek oraz prof. Stanisław Roszak. Organizatorzy podczas dyskusji poruszyli przede wszystkim następujące problemy: Jakie jest miejsce historii w dzisiejszym świecie? Jak sobie radzić z brakiem lub nadmiarem źródeł? W jaki sposób prezentowana jest historia w mediach?

XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów - obrady panelowe; Toruń, 21-25 kwietnia 2015 r.W tym samym dniu odbyła się także debata medialna pt. Ku przyszłości mediów historycznych, w której udział wzięli redaktorzy znanych i lubianych portali czy programów historycznych, takich jak Historia.org.pl, Historia bez cenzury, Histmag.org czy O-historii.pl.

Na prośbę organizatorów, pracownicy naszego Instytutu przygotowali także wykłady otwarte dla uczestników Zjazdu. W środę prof. Jarosław Dumanowski opowiedział o historii pierników w trakcie prelekcji zatytułowanej „Piernik nazwany toruński”. Smak historii i symbol miasta, natomiast w czwartek prof. Tomasz Kempa wygłosił wykład pt. Zapomniany Samozwaniec Jan Faustyn Łuba a stosunki polsko-rosyjskie w I połowie XVII wieku.

Komitet Organizacyjny XXIII Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów dołożył ogromnych starań, aby zapewnić uczestnikom wszelkie wygody i dodatkowe atrakcje. Pobyt w pięknym i zabytkowym Toruniu był doskonałą okazją do wymiany poglądów, nawiązania znajomości i zawarcia przyjaźni naukowych. Tegoroczna edycja była kolejnym, niezwykle wartościowym doświadczeniem naukowym.

XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów - prezentacja kandydatury organizatorów kolejnej edycji zjazdu; Toruń, 21-25 kwietnia 2015 r.

Opiekunami naukowymi konferencji byli: prof. Jacek Wijaczka, prof. Waldemar Chorążyczewski, dr hab. Krzysztof Kopiński oraz dr Jacek Młynarczyk. W skład Komitetu Organizacyjnego XXIII OZHS weszli: mgr Alicja Bartnicka, mgr Mateusz Zmudziński, mgr Mateusz Pielka oraz Łukasz Włodarski. Patronat medialny nad konferencją sprawował polski portal historyczny Historia.org.pl.

Komitet Organizacyjny pragnie złożyć ogromne podziękowania Władzom Rektorskim, Władzom Wydziału Nauk Historycznych oraz Władzom Instytutu Historii i Archiwistyki, opiekunom naukowym Zjazdu, Patronom, Partnerom i Sponsorom za wsparcie okazane w trakcie przygotowań do XXIII OZHS. Wyrazy wdzięczności kierujemy także w stronę pracowników naukowych naszego Instytutu, którzy wyrazili zgodę na udostępnienie sal dydaktycznych, moderowanie poszczególnych paneli w trakcie obrad, czy przygotowanie dodatkowych atrakcji naukowych dla uczestników Zjazdu. XXIII OZHS to także ogromne zaangażowanie i ciężka praca grona wolontariuszy, którzy pełnili dyżury w biurze konferencji, podczas przerw kawowych, czy odbierali uczestników z dworca i pomagali im dostać do hoteli, za co pragniemy im serdecznie podziękować.

XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów zakończył się w sobotę, 25 kwietnia. Kolejna, XXIV edycja odbędzie się za rok na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

mgr Alicja Bartnicka

Galeria zdjęć na naszym profilu FB.