Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego 1926-1954

Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego 1926-1954 - plakat; Toruń, 26 stycznia 2015 r.Dnia 26 stycznia 2015 roku w Sali Rady Wydziału odbyła się debata panelowa: Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego (1926-1954). W obradach - zorganizowanych przez członków Koła Naukowego Historyków Pamięci - wzięli udział kompetentni badacze dziejów obozu sanacyjnego: dr hab. Arkadiusz Adamczyk (prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz dr hab. Marek Sioma - pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Niestety w związku z chorobą udział w wydarzeniu odwołał prof. dr hab. Mariusz Wołos.
Dyskusję otworzył Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski. Obrady miała charakter panelowy - paneliści zabrali głos w siedmiu kwestiach:

1. Obóz piłsudczykowski jako alternatywa wobec doktrynerstwa i nihilizmu czy wyraz politycznego pragmatyzmu?
2. Fajdantis poslinis. Rządy autorytarne jako droga do sanacji moralnej czy świadectwo politycznej niedojrzałości polskiego społeczeństwa?
3. Tradycja w myśli politycznej sanatorów - Polska od morza do morza: political fiction czy Realpolitik?
4. Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da. Imponderabilia polskiej racji stanu w myśli politycznej sanacji. Świadectwo dumy czy dowód braku pragmatyzmu?
5. Pakt Ribbentrop-Beck - konfrontacja alternatywnej wersji historii z rzeczywistością.
6. Czy odnajdziemy w archiwach (postsowieckich) materiały, które zmienią ocenę piłsudczyków?
7. Piłsudczycy w izolacji (na emigracji). Ewolucja myśli politycznej czy rachunek sumienia?

W intencji organizatorów kwestie miały wzbudzać kontrowersje - dostrzegalne w łonie dotychczasowych ustaleń. Dlatego nie zabrakło polemicznych replik (wymienionych między panelistami) oraz uczestnictwa słuchaczy, którzy aktywnie wzięli udział w dyskusji. Debatę zakończył i podsumował prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.

Mateusz Hübner

Więcej zdjęć z debaty znajduje się na naszym profilu FB.

Debata panelowa 'Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego (1926-1954)' - Toruń, 28.01.2015 r. Debata panelowa 'Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego (1926-1954)' - Toruń, 28.01.2015 r. Debata panelowa 'Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego (1926-1954)' - Toruń, 28.01.2015 r.