XVII Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica

XVII konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” - plakatW dniach 27−29 września odbyła się w Toruniu XVII konferencja z cyklu Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica (OMCTH). Organizowana jest przez polsko-niemiecki zespół mediewistów pod kierunkiem prof. dra hab. Romana Czai (Instytut Historii i Archiwistyki, Wydział Nauk Historycznych UMK). Temat przewodni konferencji brzmiał: The brethren of the military orders in their social, religious and political networks in the Middle Ages and the Early Modern Period / Bracia zakonów rycerskich w społecznych, religijnych i politycznych powiązaniach w średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście z Austrii, Cypru, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Korei Płd., Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch ‒ wśród nich obecni byli także dwaj bracia Zakonu Niemieckiego z Wiednia. Miejsca obrad zaproszonym gościom i toruńskim naukowcom udostępniał Hotel Uniwersytecki oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Jak zawsze obradom towarzyszyła wycieczka naukowa w ostatnim dniu konferencji. Tym razem organizatorzy zaproponowali wyjazd do Malborka, Elbląga i Mątowów. Dzień przed rozpoczęciem właściwych obrad (26 września) odbyło się 6. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich skupiające również międzynarodowe grono młodych adeptów badania nad tematyką zakonów rycerskich.

Wsparcia finansowego organizatorom XVII Konferencji OMCTH udzieliło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Patronat honorowy zechciał objąć Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Program konferencji (.pdf)

Program 6. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich (.pdf)

(na podstawie materiałów Organizatorów)

Poniżej kilka zdjęć z obrad Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich:

XVII Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica XVII Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica XVII Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica XVII Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica